Meyveli Detoks Şerbeti

Meyveli Detoks Şerbeti

Meyveli detoks şerbeti içeceği, diğer adıyla  meyve detoksu, yaz-kış içilebilen, midesine yol aldığı kişiye sayısız fayda sağlayan, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerinden biri. Ortaya çıktığı ve hem hanelerde hem saraylarda hem de sokaklarda yaygın olarak tüketildiği günlere dönerek bu benzersiz içeceği yakından tanımaya ne dersiniz?

Yaz aylarında soğuk su ve buzla hazırlanan meyveli detoks şerbeti, adını bulunduğu küpe miktar azaldıkça su ilave edilmesi; eklenen suyun meyve özütünün sağladığı tat ile fermante edilerek tatlı bir içecek hâline gelmesi ve böylelikle sürekli çoğaltılması nedeni ile ismini almış. Birbirinden farklı meyvelerden hazırlanabilen bu tatlı içecek ön adını ise hangi meyveden yapıldıysa o meyve veriyor.

Yerini hazır içeceklerin aldığı 1950’li yıllara değin önemini koruyan meyveli detoks şerbetinin tarifi ise şu şekilde:

Şerbet yapılacak küpe/kaba seçilen bir meyvenin en olgun olanlarından birkaç sıra dizilir, sıra takip edilerek küpün 2/3’ü doldurulur. Meyve seçiminde değişikliğe de gitmek mümkün ancak değişiklik meyveler karıştırılarak değil, ayrı ayrı, katman oluşturacak şekilde ve aralarına tatlı meyveler ilave edilerek yapılır. Küpün 3’te 2’si doldurulduktan sonra ise karışımın üzerine su eklenir. Küpteki su her bitmeye yaklaştığında su ilavesi tekrarlanarak devam eder.

Author: