Detoks İçeceklerinin Önemi

Detoks İçeceklerinin Önemi

Hareketsizlik, yetersiz ve dengesiz beslenme, ağır metaller, kimyasallar, ilaçlar, stres, çevre kirliliği, radyasyon vb. sebeplerle vücutta biriken zehirli maddelerden (toksin) arınma anlamına gelen detoks, sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyenlerin rutin aralıklarla uygulamaya aldıkları yöntemlerden biri. Detoks, belirli bir programa tabi kalınarak yapılıyor ve bu programın vazgeçilmezi, detoks içecekleri. Detoks içeceklerinin önemi nedir, diye merak edenler! Bu yazımızı sizler için hazırladık:

Detoks İçecekleri Hakkında Merak Edilenler

Detoks içeceği grubuna dâhil olan sıvıların ortak özellikleri; organizmaları zararlı maddelerden arındırmaya yarayacak muhteviyatta olması, hazırlamalarının kısa sürmesi ve mevcut sağlık durumunun korunması ile kimi rahatsızlıkların rehabilite edilmesine katkıda bulunması. Detoks içecekleri; çeşitli otlar, sebze ve meyveler, mineral ve vitaminler katılmış sular, çaylar ya da smoothie’ler olabilir. Limon, lime, karpuz, çilek, nane, salatalık, zencefil, karahindiba, biberiye ve elma sirkesi, içerikleri nedeniyle detoks içeceği hazırlanırken en çok faydalanılan ham maddeler arasında öne çıkanlar.

Detoks İçecekleri Neden Önemlidir?

Detoks içeceklerinin en büyük faydası, vücudu, enerjisizlik, baş ağrısı, yorgunluk, yeme isteği artışı, mide bulantısı, hazımsızlık, kabızlık, cilt sorunları, ağrı ve acı, duygu durum bozuklukları, bel bölgesinde yağlanma gibi olumsuz etkilere yol açan toksinlerden arındırmaya yaraması. Bu fayda çerçevesinde içeceklerin kaliteli bir yaşam vadediyor olması, en önemli özellikleri, denebilir.

Detoks içeceklerinin tüketilmesi, daha pek çok avantajı da beraberinde getirir. Bu avantajlar arasında öne çıkanlar şunlar:

  • Karaciğerin arınmasını sağlayarak hastalıklara davetiye çıkaran yangıları azaltması,
  • Vücudu temizleyerek ciltteki kırışıklık, kuruluk gibi yaşlanma belirtilerini geriletmesi,
  • Muhteviyatındaki vitamin ve mineraller sayesinde cildin parlaklığının geri gelmesine yardımcı olması,
  • Vücuttan toksinleri atarak enerjiyi yükseltmesi, halsizliği ortadan kaldırması,
  • Sindirim sistemini düzenleyip metabolizmayı hızlandırarak ödemi azaltması ve kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Dikkat!

  • Unutulmamalıdır ki toksinler sadece beden değil ruh sağlığını da doğrudan ve olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle detoks içeceklerinin, ciddi sağlık problemleri baş göstermeden beslenme listesine eklenip rutin olarak tüketilmesi,
  • Detoks içeceklerinin detoks programının bir parçası olduğu gerçeğinden hareketle de içeceklerin etkilerinin artırılması adına detoks beslenme kurallarına uyulması oldukça önemlidir.
Author: